Szafranowy wianek drożdżowy

Wianek szafranowy pachnący dojrzałymi pomarańczami. Jestem po warsztatach z wypieków skandynawskich i na prośbę jednej z uczestniczek umieszczam przepis ze zdjęciami jak przygotować wianek.

Wianek szafranowy dekoracjejpg

Życzę Wam ciepłych, spokojnych i pachnących wypiekami świąt Bożego Narodzenia a ja wracam do kuchni ;).

Wianek szafranowy AgaJPG

Szafranowy wianek drożdżowy

Porcja : 3 wianki

CIASTO DROŻDŻOWE

500 g mleka tłustego w temperaturze pokojowej

1 g szafranu

900 g mąka pszenna tortowa

180 g cukru

50 g drożdży

1 łyżeczka soli

1 jajko

150 g masła w temperaturze pokojowe

NADZIENIE

150 g masła w temperaturze pokojowej

160 g cukru trzcinowego

½ łyżeczki soli

2 łyżki płynnego miodu

1 pomarańcza, drobno starta skórka

LUKIER                                            

100 g wody  

150 g cukru białego                                                

1.Wymieszaj wszystkie składniki nadzienia aż uzyskasz jednolitą masę, najlepiej mikserem.

2.Szafran zalej dwoma łyżkami ciepłej wody i dodaj jedną łyżkę cukru. Zostaw na parę minut. Jeżeli są to nitki szafranu to je dobrze rozetrzyj w moździerzu z 1 łyżką cukru.

3.Do miski z mlekiem dodaj drożdże. Mieszaj delikatnie łyżką, aż drożdże się rozpuszczą. Przenieś miskę pod mikser z hakiem do ciasta drożdżowego. Dodaj cukier, szafran, jajko i stopniowo dodawaj mąkę, mikser na niskich obrotach. Gdy dodasz połowę mąki, zostaw ciasto na 5 minut tak, aby drożdże mogły zacząć pracować. Dodaj resztę mąki, sól, a na sam koniec stopniowo małe kawałki masła.

4.Wyrabiaj ciasto, minimum 10-15 minut robotem kuchennym, a ręcznie około 25 minut, aż uzyskasz jednolitą, świecącą, elastyczną strukturę. Ciasto jest gotowe gdy ładnie odchodzi od misy. Ciasto przykryj folią i odstaw na 1 godzinę do lodówki.

5.Schłodzone ciasto wyjmij na obsypany mąką blat. Podziel ciasto na trzy równe części. Każdą z części rozwałkuj na prostokąt wielkości około 70 x 15 cm. Na rozwałkowane ciasto rozsmarowuj równomiernie masę i zwiń w roladę. Przetnij roladę na pół, dwie oddzielne części opleć między sobą i zwiń w wianek łącząc końcówki ciasta. Przełóż wianek na blaszkę wyłożoną papierem. Odstaw do wyrośnięcia, 1 h. Piecz w piekarniku 200 C, góra/dół z termoobiegiem, około 15 minut.

6.Przygotuj lukier – zagotuj wodę z cukrem, mieszaj aż cukier się rozpuści. Odstaw do ostygnięcia. Upieczone wianki posmaruj lukrem zaraz po wyjęciu z piekarnika.

Wianek szafranowy cicie roladyjpgWianek szafranowy zaplataniejpgWianek szafranowy poczeniejpgWianek szafranowy gotowyjpg