Octopus Carpaccio with Warm Potato Salad (18 February 2014 )

16241646-zFyqZjpg

Dwa dni temu ugotowałam 1 kg ośmiornicę z zamiarem przygotowania dwóch potraw, ośmiornicy smażonej z czosnkiem i carpaccio z ośmiornicy. Dzisiaj przyszła kolej na carpaccio. Gdy byłam już gotowa z radością zadzwoniłam do mojej sąsiadki Luizy i zaprosiłam ją na tą smaczną przekąskę. Luiza z zaciekawieniem przybiegła do mojego mieszkania. Na ekranie komputera znajdowały się zdjęcia ośmiornicy, które miałam zamiar wstawić na stronę. Luiza doszła do komputera i stwierdziła, że tych rzeczy nie jada! Trochę się zmartwiłam bo obiecałam jej coś smacznego, na szczęście mąż mojej sąsiadki uwielbia ośmiornicę i chętnie zje ją na kolację!

4 porcje

500 g świeżaj ośmiornicy
1 duża cebula do ugotowania razem z ośmiornicą
7 goździków
1 cebula czerwona
8 małych ziemniaków
sok z połowy lemonki
3 łyżki oliwa z oliwek
sól
pieprz czarny

Nadziej cebulę siedmioma goździkami. Oczyść ośmiornicę, gotuj na małym ogniu pod przykryciem w osolonej wodzie razem z cebulą, ok 45 - 60 minut (cebula powinna być przezroczysta) wtedy mięso ośmiornicy powinno być miękkie. Ugotowaną ośmiornicę wyjąć z garnka i pozostawić do ostygnięcia.

Ugotować ziemniaki ze skórką w osolonej wodzie.

Ostygniętą ośmiornicę pokroić na 3 cm kawałki, a następnie na cienkie plasterki, 3-4 mm. Rozłożyć plastry ośmiornicy na talerzu.

Ciepłe ziemniaki pokroić w plastry ok 0,5 cm, wymieszać z cebulą, oliwką z oliwek, sokiem z cytryny i doprawić solą i pieprzem.

Rozprowadzić sałatkę ziemniaczaną na carpaccio z ośmiornicy i udekorować koprem włoskim.