Marynowany łosoś Gravlax

Czego na pewno nie może zabraknąć na szwedzkim wigilijnym stole?

Gravlax - marynowanego łososia w soli, cukrze, białym pieprzu z dodatkiem dużej ilości świeżego koperku. Proste danie, które zachwyca swoim smakiem i zapachem. Coś genialnego!

Gravadlax - kopiajpg

Filet z łososia można kupić wcześniej i zamrozić. W tym roku wigilia wypada w sobotę a więc już w czwartek wieczorem zamarynuję łososia. Obiecuję Ci, że jak raz przygotujesz gravlax już więcej nie kupisz w sklepie.

Gravsalmon3jpg

Latem uwielbiam połączenie gravlax z gotowanymi ziemniakami, które obtacza się w sosie beszamel z dodatkiem dużej ilości koperku. 

gravadlax med purjlok2jpg

Są różne przepisy na gravlax. Można również do marynaty dodać drobno pokrojoną porę, są wersje z burakiem, które pięknie zabarwiają mięso ryby. Osobiście wolę klasyczny przepis bo uważam, że im mniej dodatków tym bardziej skoncentrowany smak ryby. Na sam koniec zdjęcie jak elegancko podać gravlax z plastrami ogórka, rzodkiewki i dodatkiem gęstej śmietany.

Gravad lax with pickle cucumber and creamy mustard sauce - kopiajpg

MARYNOWANY FILET Z ŁOSOSIA - GRAVALAX

Czas przygotowania: 15 minut + 2-3 dni w lodówce

Porcje: 10 porcji

SKŁADNIKI

1 kg grubego fileta z łososia ze skórą

3 łyżki cukru

4 łyżki soli

1 -2 łyżeczki grubo roztartego w moździerzu białego pieprzu

2 duże pęczki koperku

1. Filet z łososia podziel na dwie równe części. W małej miseczce wymieszaj sól z cukrem i z białym pieprzem. Oba filety natrzyj przyprawami. Rozłóż gałązki koperku na każdym z filecie a następnie złóż filety ze sobą. Tak przygotowanego łososia włóż do foliowej torby, którą należy szczelnie zamknąć i włożyć na 48 godzin do lodówki.

2.Obracaj filety łososia dwa razy w ciągu dnia, tak aby marynata dostała się do wszystkich części łososia. Po dwóch dniach wyjmij z torby foliowej, usuń koper a nożem resztki białego pieprzu. Pokrój w cienkie plastry i zaserwuj z sosem hovmästarsås (gravlaxsås) sporządzonym na bazie musztardy (dostępny w sklepach Ikea).