Budapestrulle - szwedzka rolada bezowa

Rolada Budapeststubbe albo Budapestrulle to kolejny klasyczny wypiek, który obowiązkowo powinien się znaleść w każdej szwedzkiej cukierni.


budapestrullejpg

Rolada bezowa składa się z podstawy bezowej z dodatkiem zmielonych orzechów laskowych. Klasycznie nadziana jest bitej śmietaną i mandarynkami z puszki. Osobiście wolę dodawać świeże owoce a teraz jest sezon na maliny i jagody.

budapestrulle 3jpg

Budapestrulle został stworzony przez szwedzkiego cukiernika Ingvara Strida, urodzonego 1926 roku. Według opowieści, Ingvar dużo podróżował a szczególną sympatię żywił do Budapesztu i Węgier. Prawdopodobnie dlatego rollada Budapest dostała nazwę po ulubionym mieście cukiernika.

Budapestrulle 2jpg

Budapeststubbe - Rolada bezowa
Porcje: 8 – 10

SKŁADNIKI
130 g + 180 g białego drobnego cukru
100 g zmielonych orzechów laskowych
40 g mąki kukurydzianej
5 białek ze średnich jajek z lodówki

NADZIENIE
300 ml śmietany kremówki 36 %
150 g świeżych owoców
POLEWA
30 g ciemnej czekolady 70 %


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1. Rozgrzej piekarnik do 175 C góra - dół.
2. Przygotuj ciasto bezowe – ubij białka na sztywno, dodając stopniowo pod koniec ubijania cukier - 180 g. Czas ubijania białek z cukrem to około 10 minut. Masa jest gotowa gdy ma bardzo zwartą konsystencję, jest lekko błyszcząca a kryształy cukru się całkowicie rozpuściły.
3. W oddzielnej misce wymieszkaj zmielone orzechy z mąką kukurydzianą i cukrem - 130 g.
4. Do sztywno ubitej masy bezowej dodaj mieszankę mąk, delikatnie połącz składniki łopatką  tak aby nie zniszczyć struktury masy bezowej.
5. Blachę z piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż masę bezową do rękawa zakończonego okrągłą końcówką o średnicy 2 cm. Rozłóż ciasto na paski, jeden pasek obok drugiego wzdłuż długiego boku blaszki aż do wykończenia masy.
6. Piec bezę na środku piekarnika przez około 20 minut. Po 20 minutach otwórz piekarnik tak aby zgromadzona para się wydostała i ponownie zamknij i piec przez 2 minuty. Wyciągnij bezę z piekarnika – beza nie może być wilgotna bo nie będziesz w stanie usunąć papieru. Gdy beza całkowicie ostygnie odwróć ją do góry nogami na inna blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Usuń delikatnie papier, na którym beza się piekła.
7. Przygotowanie nadzienia. Ubij schłodzoną śmietanę na sztywno. 
8. Rozprowadź bitą śmietanę na upieczony spód, udekoruj owocami i delikatnie zwiń w roladę.
9. Wstaw roladę do lodówki a w tym czasie rozpuść czekoladę na polewę.
10. Rozpuść ciemną czekoladę w kuchence mikrofalowej, mieszając co 30 sekund. Udekoruj roladę bezową cienkim strumieniem czekolady.